Navštívte náš jedinečný showroom v Poprade! Viac informácií

Čo je to tepelné čerpadlo typ „Monoblok“?

Tepelné čerpadlá si už aj u nás na Slovensku našli svoje miesto na trhu a musíme uznať, že oprávnene.  Z našich doterajších skúseností vidíme, že zákazníci sú s nimi spokojní a a náklady na vykurovanie majú na takej úrovni, že môžu bez problému konkurovať aj najúspornejším kondenzačným kotlom … Poďme si ale predstaviť zatiaľ dosť prehliadané tepelné čerpadlo typu monoblok. Možno sa doň  zamilujete :).

 

Rozdiel medzi monoblokom a splitovým tepelným čerpadlom

Základným rozdielom v jednotkách je, že zariadenie na odovzdávanie tepla tzv. hydrobox nie je inštalovaný vo vnútornej jednotke (tak ako to má splitová jednotka) ale je inštalovaný už vo vonkajšej jednotke. Laicky povedané znamená to , že kým zo splitu ide v trúbkach do vnútornej jednotky chladivo a až následne sa odovzdáva teplo do vykurovacieho systému, tak  od monobloku do domu vedie v trúbkach už priamo ohriata voda do vykurovacieho systému.

 

Čo to znamena?

Znamená to, že technológia ostáva von a do vnútra domu si neinštalujete žiadne zariadenie. Zároveň chladiaci okruh (čiže trúbky v ktorých prúdi chladivo) je hermeticky priamo uzavretý už vo výrobe a tak únik chladiva je prakticky nemožný.  Chladivo je zároveň skutočne drahá „komodita“ a tak čím ďalej je vonkajšia jednotka od vnútornej pri splitovej jednotke, tým je inštalácia drahšia a drahšia. (a rozhodne sa nebavíme o pár eurách). Pri Monoblokovej jednotke vzdialenosť od domu nemá zásadný vplyv na cenu inštalácie.

A koľko teda stoji?

Čakali by ste zádrhel práve tu? Tak Vás sklameme. Tepelné čerpadlo typu monoblok je v priemere o 10-30% lacnejšie ako rovnako výkonné splitové tepelné čerpadlo. Napríklad 16kW splitové čerpadlo stojí 9472,8€ s DPH, monoblok s rovnakým výkonom stojí 7636,8€ s DPH. (uvedené ceny sú cenníkove)

A dotácie?

V aktuálne štátom dotovanom programe „Zelená domácnostiam“ nájdete v zozname oprávnených zariadení aj niektoré monoblokové tepelné čerpadlá. Takže do zoznamu výhod a k nižšej cene si môžete pripočítať ešte aj dotáciu.Teda vlastne si ju môžete odpočítať :). Konkrétnu cenovú ponuku Vám samozrejme radi pripravíme individuálne a odpovieme Vám na všetko čo Vás k tejto téme bude zaujímať. Stačí napísať alebo zavolať.

Nenechajte si újsť novinky zo sveta kúrenia, chladenia a vzduchotechniky.