Navštívte náš jedinečný showroom v Poprade! Viac informácií

Decentrálna rekuperácia. Čo je to? A aké sú možnosti?

O rekuperácii sa aj v našich podmienkach hovorí čoraz častejšie a to hlavne pri novostavbách. Často si ju inštalujú práve preto,  aby sa im podarilo získať energetickický certifikát A1 potrebný ku kolaudácii.  Rekuperácia je pojem, pod ktorým laicky rozumieme zariadenie určené na vetranie budovy  bez nutnosti otvorenia okna  a s minimálnymi tepelnými stratami. Málokto však vie, že možností ako rekuperovať vzduch v našej domácnosti je viac.  Prvé a základné delenie je :

Centrálna rekuperácia

Ide o jednu centrálnu jednotku umiestnenú napríklad v podkroví domu, ktorá vďaka sústave rúr či hadíc zavedených pod stropom odvetráva všetky miestnosti v dome. Toto je najznámejšia forma rekuperácie na Slovensku. Výhodou centrálnej jednotky je komplexnosť a teda „starosť“ len o 1 zariadenie a po realizácii na pohľad takmer neviditeľné veľmi decentné riešenie. Nevýhodou môže byť vyššia vstupná investícia, nutnosť nájsť a obetovať priestor  pre pomerne veľké zariadenie a zásah do stropu v každej miestnosti. Toto riešenie je ideálne pre novostavby a rozsiahle rekonštrukcie.

 

Centrálna rekuperácia a rozvody

 

Decentrálna rekuperácia

Je v podstate akési čiastočné vetranie- pre každú miestnosť zvlášť. Možností takejto rekuperácie je viac.  Asi najbežnejšia možnosť je decentrálna jednotka cez stenu. Ide o zariadenie podobné bežnému WC ventilátoru osadené na stene v rúre prechádzajúcej cez stenu až von. Výhodou takého riešenia je možnosť rozhodnúť sa pre rekuperáciu len niektorých miestností (napríklad len spální). Toto riešenie je vhodné napríklad do už hotových domov. Rovnako je výhodou možnosť postupnej inštalácie a teda vstupná investícia nemusí byť taká vysoká ako pri centrálnej rekuperácii. V neposlednom rade je výhodou možnosť regulácie vetrania v rôznych miestnostiach podľa potreby. Nevýhodou je napríklad nutnosť privedenia elektriky ku každej jednotke, „starostlivosť“ o viac zariadení, elektrozariadenie priamo v miestnosti a možnosť zvýšenej hlučnosti.

 

Decentrálna rekuperácia

Rekuperácia  v okne

Možno ste o tom ešte ani nepočuli, no už aj u nás na Slovensku sa dajú zakúpiť okná ktoré obsahujú akúsi  mini rekuperačnú jednotku. Nejde len o „vetráčiky“ v okne. Ide o dômyselné zariadenie riadené automaticky (alebo aj manuálne ak chcete), ktoré odvetrá požadovanú miestnosť a zároveň zachytí prach , peľ a nečistoty a do miestnosti sa dostane len čistý vzduch. Navyše ohriaty odpadovým vzduchom, čím šetrí energie a naše peniaze. Nevýhodou  je nutná výmena okien aj s rámom, privedenie elektriky a údržba každého rekuperačného okna zvlášť.

 

Rekuperácia v oknennom ráme

 

To, že má rekuperácia nepopierateľné výhody a je skvelým pomocníkom v domácnosti už vieme. Ostáva sa iba rozhodnúť pre niektorú z ponúknutých možností. Tatra Clima s.r.o. samozrejme nerealizuje všetky, no v rámci našich možností sme pripravení poradiť Vám a spolu s Vami nájsť to pre Vás ideálne riešenie zdravého vetrania vo vašom dome.

Nenechajte si újsť novinky zo sveta kúrenia, chladenia a vzduchotechniky.