Navštívte náš jedinečný showroom v Poprade! Viac informácií

Klimatizácia- z luxusu nevyhnutnosť

Ešte donedávna bola klimatizácia skôr luxus a v domácnostiach sme ju až tak bežne nevideli. No všetci sme zaznamenali z roka na rok teplejšie a teplejšie leto. Teploty stúpajú do extrémov a v byte sa nám doslova lístok nepohne. Toto už nie je o luxuse a „ideálnom“  komforte. Klimatizácia sa v bytoch  pomaly, ale isto  stáva nevyhnutnosťou. Do takej domácnosti sme zavítali aj my,  aby sme vyspovedali milú, mladú pani Luciu.

Do inštalácie

Pani Lucia nám prezradila, že býva v tehlovom byte na najvyššom 4 poschodí. Bytovka  z roku 1961 je zateplená a má novú strechu. Ich byt je orientovaný na juho- západ a tak majú slnko počas celého dňa. S manželom tu bývajú 3 roky a sami si všimli, že teploty sú z roka na rok vyššie. Minulý rok ich dokonca vyhnali z vlastného domova a boli nútení si zaplatiť noc v hoteli s klimatizáciou, aby sa konečne vyspali a mohli pracovať. „V byte sme mávali bežne 29-30 stupňov a to dokonca aj v noci. Jednoducho sme nevedeli spať , pretože sme byt nevedeli ani len prevetrať , nieto ešte ochladiť“ hovorí Lucia.

Vetranie = rituál

Lucia pokračuje „ Každý večer sme otvárali dokorán okno orientované na juh a nechali ho otvorené celú noc. Keď začalo vychádzať okolo 4-5 hodine slnko, zavreli sme okná, zatiahli žalúzie a hrubé zatemňovacie závesy a otvorili sme zase na západnej strane. Keď slnko dorazilo aj na túto stranu, pozatvárali a zatemnili sme aj tam. Pomáhalo to ale len čiastočne a počas horúčav sme sa nevyspali vôbec. A keďže obaja pracujeme mentálne malo to dosah nie len na našu náladu a pocity únavy, ale aj na pracovný výkon.“

Inštalácia a nový systém

Rozhodnutie inštalovať si klimatizáciu Lucia do dnes považuje za nutnosť, nie rozmar. Už proste nebolo inej cesty. Život s klímou si pochvaľuje. „Nechladíme hlava nehlava. My máme obaja radi radšej teplejšie ako zimu. Chladíme hlavne v čase keď nie sme doma. Nastavíme si požadovanú teplotu a klimatizácia sa sama zapne ak teplota v miestnosti stúpne, alebo si ju vieme zapnúť aj na diaľku. Nastavujeme si tak 25-26 stupňov a keď sme doma používame wind free režim (bez priameho ofukovania). V noci je klimatizácia vypnutá a naďalej si radi otvoríme okno. Cez deň ochladené steny zabezpečia, že  je nám celú noc príjemne.“

 

Lucia vníma aj nevýhody klimatizácie a to najmä starosti s odvodom kondenzátu, na ktorý byty nie sú predpripravené.  Nakoľko nemá rada klimatizované verejné priestory, obávala sa prechladenia a z neho vyplývajúcich problémov aj doma. To sa našťastie zatiaľ nepotvrdilo. Je super , že už nemusia o štvrtej ráno vstávať zatvárať a otvárať okná a ich domov konečne znova slúži na regeneráciu a oddych po náročnej práci.

 

Lucii ďakujeme za ochotu sa s nami podeliť o svoje skúsenosti a prajeme veľa príjemných (nie len) letných dní.

Nenechajte si újsť novinky zo sveta kúrenia, chladenia a vzduchotechniky.