Navštívte náš jedinečný showroom v Poprade! Viac informácií

Koľko stojí prevádzka tepelného čerpadla?

Pri informácii, že  zdrojom vykurovania pri tepelnom čerpadle je v podstate elektrika, sa veľa ľudí chytí za hlavu. Boja sa a boja sa z časti oprávnene. Elektrické vykurovanie (špeciálne elektrické kotle) sú naozaj jeden z najdrahších spôsobov vykurovania.  Platí to teda aj na tepelné čerpadlo? Je sa čoho obavať?

Vzorový prepočet

Vezmime si teda dom na východnom Slovenku napríklad rovno tu u nás v podtatranskej oblasti.  Novostavba RD s veľkorysými  160m2 podlahovej plochy. Predpokladajme, že v tomto dome bude žiť 5 osôb. Dvaja dospelí a tri deti.  Domácnosť získa tarifu od elektrárni „D6“ (v našich podmienkach to znamená 20 hodín nízkej a 4 hodiny vysokej tarify).  Podľa tepelnotechnického posudku inštalujeme tepelné čerpadlo s výkonom 9kW a rodinný dom bude vykurovaný podlahovým a teda nízkoteplotným systémom.

 

Uvažujeme, že teplota v tomto regióne občas klesne aj na -20° C (aj keď aktuálna zima tomu nenasvedčuje) a požadovaná teplota v dome je 22° C. Potreba tepla vypočítaná projektantom je s týmito vstupnými údajmi 26 663 kWh. Spotreba elektriny nami navrhnutého tepelného čerpadla je pri tejto potrebe približne 8 332 kWh.  Pri miernejšej zime to bude samozrejme menšie číslo, ale my sme chceli prepočet na „tuhú tatranskú zimu“.

 

Cena

Ak teda prepočítame 8 332 kWh aktuálnou sadzbou za elektrickú energiu, tak nám výjde cena za rok 999,84 € s DPH. Táto cena už zohľadňuje prípravu TÚV pre 5 člennú domácnosť.  Zálohové platby v tomto prípade budú približne 83 € mesačne.  Reálna spotreba však môže byť odlišná v závislosti od hospodárenia domácnosti.

 

 

Pár detailov

V našom prepočte sme nezohľadňovali vypínanie tepelného čerpadla počas vysokej tarify, nebrali sme do úvahy orientáciu domu ,či vplyv  iného zdroja vykurovania (napr krbu) vďaka čomu by sa spotreba mohla ešte znížiť.  Samozrejme vďaka tepelnému čerpadlu bude Vaša domacnosť svietiť, variť či prať za zvýhodnenú cenu elektrickej energie.

Toľko teória a čo hovorí prax? Napríklad náš zákazník z Harichoviec nám prezradil koľko mesačne platí on. Dočítate sa o jeho nákladoch a ešte veľa iného v rozhovore s ním na tomto linku

 

CENY, SPOTREBY A TARIFY V TOMTO ČLÁNKU BOLI SKONTROLOVANÉ A ODSÚHLASENÉ  ODBORNÍKOM NA ENERGIE A NAŠIM ODBORNÝM GARANTOM PORTÁLOM FIIFREE.COM

Nenechajte si újsť novinky zo sveta kúrenia, chladenia a vzduchotechniky.