Navštívte náš jedinečný showroom v Poprade! Viac informácií

Príbeh ako máme rekuperáciu na to aby sme nemali v stene dieru

Oslovil nás zákazník s požiadavkou na výmenu decentrálnej rekuperácie. Jeho skúsenosť je zaujímavá, a tak sme sa dohodli na jej zverejnení a pána Petra sme pre Vás vyspovedali.

Začnime aspoň v skratke, prečo ste sa rozhodli pre decentrálnu rekuperáciu a akú ste si vybrali? 

Videl som to u kolegu v novostavbe, on si to pochvaľoval a keďže ja som silný alergik a tým pádom už dlhšie bojujeme s manželkou o ne/otvorenie okna v spálni, prišlo nám to ako ideálne riešenie aj pre nás.  Hlavne nás zaujala možnosť vetrať bez otvárania okna, ale aj šetrenie nákladov na kúrenie by potešilo. Podujal som sa, že inštaláciu zvládnem svojpomocne a ušetrím tým nejaké financie z rozpočtu. Vybrali sme zariadenie sami na internete…

Inštaláciu ste zvládli jednotka funguje no pokiaľ viem, tak ju vôbec nepoužívate. Prečo?

Inštaláciu som zvládol aj nezvládol. Aj tak som musel kontaktovať elektrikára lebo som nakoniec nemal odvahu spustiť to len tak sám. Nakoniec sa podarilo, jednotka namontovaná, v podstate bola aj celkom „pekná“ len… To len je v skutočnosti celkom zásadné LEN. Bola totiž LEN dosť hlučná. Na to sme pri výbere nemysleli. Spočiatku sme sa tak tešili, že sme si to ani neuvedomili, ale vlastne už prvú noc sme ju museli vypnúť, lebo sme pri nej nevedeli spať. Celá radosť opadla a aj keď sme ju mali nainštalovanú už viac ako rok, skutočne slúžila len na to, aby v stene nebola diera.Ďalším mínusom bol pre nás naozaj slabý výkon pritom naša spálňa je ozaj malinká. Za 2 hodiny rekuperovamia na maximálnom výkone bez prítomnosti ľudí vyvetrala skutočne len 1300 ppm čo je naozaj veľmi veľmi málo.

 

Rozhodli ste sa ju teda vymeniť?

Áno rozhodli. Tentokrát sme sa ale chceli najprv poradiť. V Tatra Clime nám vybrali inú rekuperáciu a keďže problém s vetraním stále existoval, dali sme tejto možnosti ešte jednu šancu. Priemer rúry bol rovnaký takže výmena bola otázkou možno 2 hodín.

A zaznamenali ste nejakú zmenu? Čo odporúčate ostatným?

Áno zaznamenali. V prvom rade ju konečne naozaj používame :). Boli sme samozrejme informovaní, že určitým zvukom sa v rámci tejto cenovej kategórie nevyhneme, ale prísľub , že to bude oveľa lepšie sa splnil. Momentálne využívame rekuperáciu v teplejších mesiacoch budeme využívať len vetranie. Ide nepretržite aj v noci a zvuk ktorý vydáva je naozaj v pohode. Zaznamenali sme však rozdiel aj vo výkone. Máme v spálni snímač teploty aj CO2 takže vieme porovnať čo sme dýchali predtým a čo teraz a táto jednotka vyvetrala za 2 hodiny 3500 PPM a dokonca pritom dokázala zvýšiť teplotu v miestnosti skoro o 1 stupeň. Dokonca aj naša malá dcérka pri zdravšom vzduchu spinká lepšie. Čo odporúčam? No… Ja asi môžem len odporučiť ,aby sa ľudia najprv naozaj poradili s odborníkmi. Peniaze ktoré ušetríte vlastným výberom zaplatíte niekoľkonásobne pri odstraňovaní problémov. Žiaľ hovorím z vlastnej skúsenosti.

 

Ďakujeme a prajeme všetko dobré.

Nenechajte si újsť novinky zo sveta kúrenia, chladenia a vzduchotechniky.