Navštívte náš jedinečný showroom v Poprade! Viac informácií

Správny výber tepelného čerpadla

Okrem toho, že je pre nás laikov dosť ťažké vôbec pochopiť ako tepelné čerpadlo vôbec funguje, správne sa rozhodnú pri výbere je už naozaj nad naše sily. A tak sa rozhodujeme občas „naslepo“ len na základe ceny, referencií, či sympatii voči predajcovi.

Najdrahšie nerovná sa najlepšie!

Niekedy máme pocit, že pokiaľ sa rozhodneme pre drahšie riešenie, tak urobíme lepšie. Pri tepelných čerpadlách však táto logika nefunguje resp. nefunguje vždy. Niekedy rozdiel v cene je v prvom rade vec značky a výrobcu. Niektorí ľudia preferujú značku ktorú poznajú a majú s ňou skúsenosť a výrobcovia to samozrejme vedia. Tí známejší, považovaní za dôveryhodnejších sú väčšinou o niečo drahší, ako tí menej známi.

Rozdiel v SCOP

Niekedy sa rozhodujeme len medzi cenou a SCOP (sezónne COP- koeficient účinnosti. V jednoduchosti povedané koľko kW tepla dokáže s použitím okolia čerpadlo „vyrobiť“ z 1kW elektrickej energie). Prikloniť sa k lepšiemu SCOP aj za vyššiu cenu alebo radšej nie?

Príklad

Tepelné čerpadlo 11kW s SCOP 4 nám predajca ponúkne trebárs za 10.000€. Ako alternatívu nám ponúkne 11kW s SCOP 3 ale to už len za 7.000€. Ako sa v takom prípade rozhodnúť? Skúsme to teda prepočítať. Na kúpe ušetríme 3.000 €. Nakoľko SCOP je nižšie na spotrebe budeme platiť približne o 285€ ročne viac. Z ušetrených 3.000 € si môžeme dovoliť platiť 10,5 roka zvýšenú spotrebu až potom začneme šetriť. Je takáto návratnosť pre zaujímavá? Podľa nás ani nie.

„Vezmem radšej silnejšie. Do istoty!“

No. V tomto smere naozaj platí staré známe „dvakrát meraj a raz rež“. Predimenzované tepelné čerpadlo bude celú svoju prevádzku „trpieť“ a častým zapínaním a vypínaním sa, sa opotrebuje oveľa skôr. Náklady na prevádzku budú pri predimenzovanom čerpadle samozrejme vyššie a rovnako tak aj vstupné náklady. Poddimenzované čerpadlo samozrejme tiež nie je „výhra“. Okrem toho, že jeho dlhodobé preťaženie bude viesť k jeho poškodeniu , môže sa nám ľahko stať, že v čase kedy ho budeme najviac potrebovať nám nebude schopné podať taký výkon ako by sme potrebovali. Jednoducho povedané bude nám zima.

Odborníci a projekt

Nie je to obchodný ťah, je to skôr skúsenosť, čo nás vedie k odporúčaniu vždy sa obrátiť na odborníkov. V prvom rade je to projektant s ktorým je nevyhnutné riešiť projekt vykurovania a výpočet tepelných strát domu. Tých niekoľko stovák nám môže ušetriť nemalé starosti a financie v budúcnosti. Rovnako aj realizačná firma. Je možné, že sused Fero „má gule“ nainštalovať a odporučiť kúrenie, lebo však opravuje chladničky tak on vie. No nezabúdajme, že kúrenie nám bude slúžiť roky a kvalitné zariadenie a kvalitná montáž nám dokáže ušetriť nejednu vrásku na čele.

Nenechajte si újsť novinky zo sveta kúrenia, chladenia a vzduchotechniky.