Navštívte náš jedinečný showroom v Poprade! Viac informácií

Efektivita a šetrnosť

Naše riešenia tepelných čerpadiel predstavujú atraktívnu voľbu pre moderné domácnosti aj kancelárske budovy. Zvoľte si efektívne, ekologické a spoľahlivé vykurovanie s ohľadom na životné prostredie.

Zelená domácnostiam

Prečo dať tepelnému čerpadlu zelenú?

Energetická efektívnosť budov bol donedávna len pojem. Dnes s tým súvisí aj úspešnosť kolaudácie vašej stavby

Od 01.01.2021 je na Slovensku podľa aktuálne platnej vyhlášky č.364/2012 Z.z. možné postaviť len domy, ktoré spĺňajú najprísnejšie štandardy EÚ a teda energetickú triedu A0. To znamená, že spotreba primárnej energie nesmie prekročiť 54 kWh/m2 za rok.

Obnoviteľné zdroje energie nie sú prospešné len pre životné prostredie, ale odľahčia aj naše peňaženky. Možno nie priamo pri inštalácii, ale pri prevádzke určite.

 

Kontaktujte nás

0905 365 021

showroom@tatraclima.sk

Stiahnuť prospekt Stiahnuť prospekt
Ekológia

Ekológia

Úspora

Úspora

Inovácie

Inovácie

Ako funguje tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo je moderné technologické riešenie, ktoré efektívne využíva obnoviteľné zdroje energie na vykurovanie. Dokáže využívať okolité prostredie na ohrev vody a zároveň znížiť náklady na spotrebu energie v domácnosti. Vďaka schopnosti prenosu energie z vonkajšieho prostredia do vnútorného vzniká použiteľné teplo pre vykurovanie. Zároveň je výhodou znižovanie splodín CO2 (oxidu uhličitého) a nulové spaľovanie fosílnych palív.

Princíp fungovania tepelného čerpadla:

Tepelné čerpadlo funguje ako uzavretý okruh. Základným princípom je odber a prenos tepla z jedného miesta (prostredie) na druhé (vykurovanie, ohrev vody) pomocou chladiva, ktoré sa mení zo skupenstva plynu na kvapalinu a späť.

Vo vode, zemi a vzduchu sa nachádza obrovské množstvo tepla, ktoré však nie je možné využiť priamo na účel vykurovania. Pre správne využitie týchto cenných zdrojov je nutná transformácia tejto energie na vyššie teploty. Príjem energie nám umožňuje ovplyvniť prirodzený tok tepla a prenášať teplo z chladnejšieho miesta na teplejšie.

Tepelné čerpadlo pracuje na princípe chladničky, ale s opačným efektom – prenáša teplo z vonkajšieho prostredia do vnútra. Svoj cyklus začína vo výparníku, kde chladivo absorbuje teplo z okolitého prostredia (napr. vzduchu, vody alebo zeme – pôdy) a prechádza do skupenstva plynu. Chladivo vo forme plynu je stlačené kompresorom, čím sa zvýši jeho teplota a tlak. Stlačené a zahriate chladivo prechádza do kondenzátora, kde uvoľňuje teplo do vody alebo vzduchu, čím sa premení na kvapalinu. Následne chladivo prechádza cez expanzný ventil, kde dochádza k jeho dekompresii a zníženiu teploty. Celý proces sa opakuje do doby, kým sa zmení skupenstvo chladiva.

Zisk tepla z okolitého prostredia pre účely vykurovania je výrazne vyšší ako spotreba energie. Z 1 kWh spotrebovanej elektriny je bežne možné získať 3 až 4 kWh tepla. Týmto spôsobom tepelné čerpadlá kombinujú efektívnosť a úsporu energie, čo z nich robí atraktívnu voľbu pre ekologicky udržateľné vykurovanie.

Ako vybrať tepelné čerpadlo

Existujú rôzne typy tepelných čerpadiel. Každý z týchto typov má svoje výhody, preto je dôležité zvážiť klimatické podmienky, dostupnosť zdrojov tepla a špecifické požiadavky budovy.

Tepelné čerpadlo vzduch – voda využíva vzduch ako primárny zdroj tepla a prenáša ho do vody. Výhodou je jeho jednoduchá inštalácia a vhodnosť pre rôzne typy budov.

Tepelné Čerpadlo voda – voda predstavuje efektívne využitie vodných zásob. Voda ako zdroj tepla poskytuje stabilný a vysoký výkon. Využíva podzemnú alebo povrchovú vodu ako primárny zdroj tepla.

Tepelné Čerpadlo zem – voda využíva teplo uložené v pôde pomocou zemného kolektora, čím zabezpečuje vykurovanie. Pôda poskytuje konzistentný zdroj tepla počas celej sezóny.

Cena tepelného čerpadla

Cena tepelného čerpadla sa odvíja od kombinácie niekoľkých faktorov. Prvým aspektom, ktorý ovplyvňuje cenu, je typ tepelného čerpadla.

Ďalším kľúčovým faktorom je výkon čerpadla, ktorý je určený podľa veľkosti a potrieb vykurovanej oblasti. Okrem toho je potrebné zohľadniť aj špecifické požiadavky inštalácie.

Náklady sú ovplyvnené náročnosťou inštalácie a vzdialenosťou od zdroja tepla. Investícia do tepelného čerpadla je vhodná vďaka úsporám energie, environmentálnym aspektom a najmä následnej návratnosti počiatočnej investície už do niekoľkých rokov, ktorú výrazne skracuje aj možnosť čerpania dotácií, s ktorými vám vieme pomôcť.

Dočítajte sa viac v článku

Realizácie

Každá stavba je jedinečná a je pre nás výzvou.

Máme za sebou už stovky realizácii a každá z nich nás niekam posúva. Sme veľmi radi, že do nás vkladáte čoraz viac dôvery.

Neváhajte nás kontaktovať, naši odborníci sú vám k dispozícii.

  Kontaktujte nás


  [recaptcha]

  Cenová ponuka

  Rodinný dom 200m2, 4 osoby
  Inštalácia rozvodov podlahového kúrenia 8 161€
  Kotolňa rozvody 2 854€
  Tepelné čerpadlo 7 687€
  Spolu zaplatíte 18 702 €
  Ceny sú uvedené s DPH. Uvedená cena je orientačná. Presnú cenovu ponuku vám pripravíme na základe dopytu.