Navštívte náš jedinečný showroom v Poprade! Viac informácií

Je klimatizácia vhodná aj pre deti? Ako ju správne používať?

Najčastejšie témy týkajúce sa klimatizácii sa točia okolo nákladov, ceny a inštalácie. Nás ale zaujímalo či je klimatizácia v domácnostiach s malými deťmi bežná a v pohode, alebo je to problém. Riadili sme sa radami výrobcov, ale aj skúsenosťami mamičiek s ktorými sme konzultovali a vypýtali sme si aj názor pediatra.

Zásady klimatizovania miestnosti s deťmi

1., V prvom rade neznižujte teplotu oproti vonkajšej o viac ako 4 stupne a to hlavne ak s dieťaťom chodíte von do tepla a následne dnu.

2., Ochladzujte miestnosť v čase neprítomnosti dieťaťa (napríklad pred spaním no počas noci v miestnosti kde spí dieťa určite klimatizáciu nepoužívajte)

3., Dbajte o pravidelnú údržbu a čistenie filtrov. Vírusy a baktérie sa na filtri môžu ľahko udržať a rozmnožiť a vaše deti nakaziť. Nezabúdajte ani na pravidelný odborný servis  1x ročne. Jedným z úkonov, ktoré sa pri ňom prevádzajú je napríklad vyčistenie výparníka (výmenníka) kondenzátora a kompresora chladenia. Sú to dôležité úkony vďaka ktorým zamedzíme šíreniu baktérii a vírusov vo Vašej klimatizácii. (S odborným servisom Vám pomôže naše servisné oddelenie)

4., Nikdy nevystavujte dieťa priamemu ofukovaniu ani ak je teplota nastavená na rozumnej hodnote.

5., Miestnosti schladzujte postupne po etapách aby nenastal tepelný šok.

6.,Pravidelne vetrajte a kontrolujte vlhkosť vzduchu v miestnosti. Klimatizácia vzduch vysušuje. (aj keď existujú už klimatizácie s funkciou zvlhčovania)

Skúsenosť mamičky z rodinného domu zo Smižian

„My máme 4 mesačné bábätko a klimatizáciu aj v spálni aj v obývačke. Klímu používame aj teraz pri malej, ale sme veľmi opatrní. Cez deň chodíme často von a dnu a tak cez deň väčšinou nechladíme ale naopak vetráme. Iba ak chcem dať malú spať dnu najprv si izbu o 1-2 stupne ochladím. To úplne stačí a pocitovo je tam príjemne. Teší ma , že nemusím ráno celý dom „zadebniť“, aby sme sa večer nevarili vo vlastnej šťave. Cez deň sa dom jemne nahreje, no keď prídeme s malou dnu a vieme, že už von nepôjdeme, postupne schladzujeme miestnosť v ktorej aktuálne nie sme o pár stupňov. Klímu v prítomnosti malej púšťame veľmi zriedkavo a dbáme na to, aby na ňu priamo nikdy nefúkala. Keďže večer a v noci dom schladíme, cez deň sa až tak veľmi nenahreje. Výhodou klímy v rodinnom dome a hlavne tu pod Tatrami, že ju vieme využiť aj na kúrenie a to si nevieme vynachváliť. Najmä v prechodnom období vieme rýchlo, jednoducho a lacno zvýšiť doma teplotu na akú potrebujeme a to rodič s malým dieťaťom vždy ocení.“

 

Skúsenosť mamičky z bytu v Bratislave

„Asi postačí ak poviem, že máme dvojičky. Svet sa točí iba okolo nich a absolvovať to všetko v byte v Bratislave bez klímy by bola samovražda. Klímu máme umiestnenú v obývačke a pokiaľ je horúco ide skoro vkuse a to aj v čase keď sú tam deti. Samozrejme nie sú priamo pri nej a klímu púšťame len na slabý výkon. Viac chladíme v čase keď sme s deťmi na prechádzke. Zatiaľ sme nemali najmenší problém a určite odporúčam klímu aj ostatným. Podľa mňa ak sa používa s rozumom, je skvelým pomocníkom.“

 

Názor pediatričky

Podľa pediatričky je najlepšie sa klimatizácii pri úplne malých deťoch vyhnúť a to hlavne v priestoroch ako sú veľké nákupné centrá a haly letísk, v domácom prostredí odporúča byť opatrný a používať klimatizáciu ak je to naozaj nevyhnutné.

„Ak ide o naozaj extrémne horúce počasie a vyhriate priestory, bez možnosti adekvátneho prúdenia vzduchu vetraním, považujem za vhodné miestnosť, kde má byť dieťa, schladiť, až potom tam s dieťaťom ísť, pri zapnutej klimatizácii by som dieťa nenechávala – samozrejme závisí to aj od veku, odolnejší škôlkari a školáci už podľa mňa problematickí nie sú, skôr malé deti, ktoré sú schopné prechladnúť veľmi rýchlo. Ak klimatizáciu používať, tak naozaj len v nevyhnutných prípadoch, snažiť sa držať teplotu len o pár stupňov nižšiu, ako je teplota vonkajšieho prostredia, aby pri prechode medzi prostrediami nebol človek vystavený teplotnému stresu.“

MUDr. Zuzana Seligová, pediater, Kežmarok

 

Aj keď často panuje názor, že z klimatizácie nám dieťa ochorie, nie je to pravda. Dieťa ochorie v prvom rade  jej nesprávnym používaním, alebo nedostatočnou hygienou. Klíma by nemala byť strašiakom ani pre rodiny s deťmi, ak dodržia vyššie spomínané pravidlá. Čím menšie dieťa v rodine, tým opatrnejší pri použití klimatizácie treba byť. Rozhodnutie však samozrejme ostáva na každom z nás. Ďakujeme mamičkám za názor a samozrejme aj odborníčke pani doktorke Seligovej za jej odporúčania.

Nenechajte si újsť novinky zo sveta kúrenia, chladenia a vzduchotechniky.