Rekuperačné vetranie – ako funguje?
Laicky by sa dalo povedať, že ide o druh úsporného vetrania. Všetci vieme, že výmena vzduchu v domácnosti je nevyhnutná. Nielen s ohľadom na koncentráciu CO2 a jeho zdravotný vplyv , ale aj s ohľadom napríklad aj na vlhkosť v miestnosti. Ak dostatočne nevetráme, vo vzduchu sa koncentruje veľa vody, zvyšuje sa vlhkosť v stenách a vytvárajú sa plesne. Otváraním okien však vypúšťame teplý vzduch. Ten sme predtým museli ohriať, čo nás stálo peniaze. Znova teda musíme vynaložiť peniaze na ohriatie vyvetraného vzduchu a tak stále dookola. Rekuperácia sa snaží tento cyklus minimalizovať.
Rekuperačná jednotka funguje nasledovne. Ohriaty, no znečistený vzduch pri svojom „odchode“ odovzdáva teplo čistému , no zároveň studenému vzduchu nasávanému zvonku. Ten sa ohrieva a následne vstupuje do miestnosti. Rekuperácia má hneď niekoľko výhod. Skúsime Vám ich v skratke predstaviť:
1., Samozrejme základom je šetrenie energie. Rekuperácia ušetrí až 70% nákladov na vykurovanie. Ale výhody rekuperácie sú aj iné ako len tie ekonomické:
2.,V prvom rade sa miestnosť neustále odvetráva a tak či upratujeme, varíme, hráme sa s deťmi, alebo len tak relaxujeme, stále dýchame čistý vzduch vďaka ktorému sme koncentrovanejší, energickejší a nebolí nás hlava.
2., Aj keď sa domácnosť neustále vetrá , nespôsobuje nám žiaden diskomfort. V teplejších mesiacoch to až tak necítime no v zime je bežné vetranie spojené s veľkou dávkou diskomfortu. Počas vetrania musíme miestnosť opustiť, po odvetraní počkať kým sa vzduch opäť ohreje a občas cítime aj nepríjemný prievan.
3.,Rekuperácia neustálym odvetrávaním znižuje koncentráciu CO2, ale aj vody. Preto chráni náš domov od tvorby plesní. Taktiež rôzne vírusy a baktérie sa v suchšom a čistejšom vzduchu udržia oveľa kratšie.
4., Filtre , ktoré obsahujú rekuperačné jednotky zabraňujú vniknutiu prachu, peľu a iných nečistôt do našej domácnosti a tak uľahčujú život nielen alergikom, ale v postate všetkým obyvateľom. ( Téme čistoty vzduchu sme sa venovali v článku: Rekuperácia = čistejší vzduch – výhoda o ktorej sa takmer nehovorí)
5., Nie každý si počas horúceho leta môže dovoliť otvoriť dokorán okno či bálkon na celú noc a tak aspoň kúsok ochladiť rozhorúčené múry. Dôvodom môže byť strach o bezpečnosť, ale aj malé deti, či domáce zvieratká. Vďaka rekuperácii si budete užívať chladný nočný vzduch a to aj bez počúvania ruchu z ulice.
Rekuperácie sú čoraz vyhľadávanejšie a je predpoklad, že v budúcnosti budú bežnou až nevyhnutnou súčasťou našich domovov. Samozrejme okrem výhod majú aj nevýhody napríklad vstupné náklady, určitú nevyhnutnú starostlivosť , či pravidelný servis. Rozhodnúť sa teda musí každý sám.