Navštívte náš jedinečný showroom v Poprade! Viac informácií

Skúsenosti s dotáciami na tepelné čerpadlo II.

Peniaze poskytnuté z fondov, určené na podporu využívania obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach. Určené ľuďom , vyplácané realizačným firmám. Jednoduché, rýchle a jasné. Alebo je to celé inak?

 Ako to má fungovať, respektíve teória

Na stránke zelenadomacnostiam.sk si „vystriehnete“ termín nasledujúceho kola v ktorom si môžete požiadať o dotáciu. Presné termíny sa dozviete len pár dní až týždňov pred otvorením kola. Nikto nikdy vopred nevie, kedy sa zverejnia termíny. S pomocou projektanta či realizačnej firmy si vyberiete vhodné zariadenie (tepelné čerpadlo, slnečné kolektory, fotovoltické panely…) . V deň otvorenia kola si požiadate o dotáciu vyplnením formulára a potvrdením následného e-mailu. O pár dní Vám dorazí poukážka domov a začne Vám plynúť 30 dňová lehota na výber realizačnej firmy, ktorej poukaz odovzdáte. Do požadovaného termínu sa čerpadlo (alebo iné zariadenie) musí nainštalovať, odošlú sa dokumenty a faktúry a poukážka sa preplatí na účet realizačnej spoločnosti. Hotovo. No a toľko teória. Teraz prax.

Ako to v reále (ne)funguje

Predstavte si situáciu. Absolvujete časovo relatívne náročný výber vhodného zariadenia. Zaplatíte za projekt a dohodnete si podmienky. Následne čakáte na otvorenie kola. Neviete ako dlho to potrvá, ale počkáte. Konečne príde deň „D“. Je jedno či ste práve v práci, na dovolenke alebo u lekára, žiadosť je nutné vyplniť a formulár je online (neviete si ho predvyplniť). Tu Vám realizačná firma – napríklad Tatra Clima ponúkne pomoc a vyplní údaje za Vás (no i tak musíte obratom potvrdiť mail, ktorý dostanete po vyplnení). Žiada Vás o kopu informácii a dokladov, všetko pripravíte a pošlete. Následne sa dozviete, že ste poukážku nedostali. Nahnevá Vás to? Nečudo. Žiadostí je však tak strašne veľa, že jedno kolo trvá skutočne len pár minút a niekedy je proste nad ľudské sily vyplniť formulár bezchybne a  za pár sekúnd. O tomto „probléme“ sa dočítate napríklad v TOMTO článku.

A čo teda ďalej?

Neostáva Vám teda iné ako čakať na ďalšie kolo a pokúsiť sa žiadať znova. Opäť v nejasný termín , opäť s nejasným výsledkom. Čas plynie a ten kto sa rozhodol pre tepelné čerpadlo (poväčšine aktuálne stavia, alebo rekonštruuje dom) nemá čas pól roka čakať na poukážku. No nemá na výber. Realizácia vopred nie je možná, také sú pravidlá. Nadšenie z dotácie opadá , človek sa dostáva do fázy sklamania a hnevu. Na koho? Najčastejšie nanešťastie práve na realizačnú firmu- na nás.

Ak sa zadarí a poukážka dorazí vzniká tlak. Na koho? Na realizačnú firmu- teda na nás. Je nutné dodržať stanovený termín odovzdania, aby poukážka neprepadla. To prináša samozrejme kopec problémov, presúvanie termínov a nervózne predupávajúceho zákazníka- Vás. Vzniknutý chaos a stres sa obracia v podobe kritiky na nás.  Po odovzdaní čerpadla  sa aspoň pre Vás začína pohoda, no na našej strane ani z ďaleka. Nás čaká odoslanie všetkých potrebných dokumentov a protokolov a následne čakanie na preplatenie poukážky. Ale čo ak nepreplatia? Áno aj to sa môže stať a dokonca celkom ľahko. Čierny Peter ostáva v rukách realizačnej firmy- nás. Čerpadlo máte Vy, faktúra od dodávateľa dávno splatná u nás na stole. Vy ako zákazníci napriek hotovému čerpadlu nadšenie necítite a doplatiť poukážku zo svojho nechcete. My okrem finančnej straty za poukážku kladieme pri každej takejto realizácii na stôl aj dobré meno firmy. Znášame tlak a na kladný výsledok nemáme napriek veškerej snahe dosah. Tak čo poviete? Šli by ste na našom mieste do toho?

A teda záver?

Nechceme sa sťažovať, nechceme plakať, radi by sme však ukázali našim zákazníkom aká je realita a vysvetlili prečo sa do tohto kolotoča viac nepúšťame. Stojí nás to kopec času, úsilia a kapacít , no výsledok je neistý. Napriek tomu, že urobíme všetko správne sme pred očami Vás- našich klientov za tých neschopných práve my. Chybu nevidíme v agentúre, spolupráca so SIEA sa naozaj výrazne zlepšila (môžete si prečítať v našom staršom článku: Naše skúsenosti s dotáciami a spolupráca so SIEA), chybu vidíme v systéme.A ten  je aký je. Nemáme silu ho zmeniť a tak ideme radšej z kratšej cesty späť a budeme Vám ochotne poskytovať naše služby, ale tentokrát už bez dotácie.

Nenechajte si újsť novinky zo sveta kúrenia, chladenia a vzduchotechniky.