Navštívte náš jedinečný showroom v Poprade! Viac informácií

Klimatizácia do rodinného domu- čo budem potrebovať?

Chladenie už dávno nie je otázkou len bytov a rovnako horúčava už dávno nie je problémom len v „teplých oblastiach Slovenska“. Dnes je už žiadaná aj v miestach,  kde ešte nedávno  vykurovacia sezóna trvala viac ako polovicu roka. Kým oslovíte realizačnú firmu bolo by však dobré si pripraviť pár odpovedí a premyslieť si , či vôbec je klimatizácia vo vašom dome možná a vhodná.

Plán je základ

V prvom rade je dôležité, aby ste sa aspoň predbežne rozhodli, ktoré miestnosti plánujete klimatizovať. Niekto preferuje obývaciu, iný spiacu časť domu.  No najčastejšie je to práve podkrovie, ktoré sužuje neznesiteľné teplo. Buďte pri plánovaní prezieraví a uvažujte aj do budúcna. Ak už sa do toho dáte a zaplatíte si realizačnú firmu, oplatí sa Vám nainštalovať klimatizácie všade, kde máte teplo. Čiastkovými riešeniami sa klimatizácia u Vás zbytočne predraží. O tom aké zariadenia budú najvhodnejšie sa samozrejme už poradíte s odborníkmi. Existujú napríklad  tzv. multisplity, kde na jednu vonkajšiu jednotku sa pripájajú dve a viac vnútorných jednotiek. Takto viete v konečnom dôsledku ušetriť nielen peniaze (a to rádovo niekoľko sto eur), ale aj priestoru a v konečnom dôsledku to doceníte aj vzhľadom na estetiku.

Stavebné zásahy

Klimatizáciu je najlepšie inštalovať pred zateplením a pred aplikáciou omietky v dome. Samozrejme to, ale nie je podmienkou a je možná inštalácia do „hotového priestoru“.  Keď sa rozhodnete v ktorej miestnosti bude teda inštalovaná skúste si vytipovať miesto kde by ste si vedeli predstaviť jej umiestnenie. Vnútorná jednotka sa umiestňuje ideálne čo najbližšie k vonkajšej (čím je vzdialenosť väčšia tým je inštalácia drahšia kvôli vysokej cene medených rúrok). Mal by to byť prázdny priestor na stene, približne 50cm  od stropu a ideálne ak budúca klimatizácia nebude priamo smerovať  na ľudí (napríklad nie priamo oproti posteli alebo gauču). Ak nechceme zasahovať do stien je možné rúrky „schovať“ do líšt. Automaticky s vnútornou zvažujeme umiestnenie aj vonkajšej jednotky. Tú umiestňujeme najčastejšie na fasádu domu. Ideálne je miesto kde nebude zavadzať ani fyzicky ani hlukom.

Pozor na susedov

Aj keď na klimatizáciu nepotrebujete súhlas susedov určite nechcete zbytočné spory. Vonkajšia jednotka má určitú hlučnosť a tak inštalácia pred spálňu susedov určite nebude dobrý nápad.  Vhodné miesta sú napríklad smerom do ulice, nad garáž, alebo na štít domu. Vybrať vhodné miesto Vám samozrejme tiež pomôže odborník. Počítajte s tým, že je nutný zásah do fasády domu a pri inštalácii bude potrebný prístup k danému miestu s rebríkom či plošinou.

Odvod kondenzátu

Téma ktorá je často problémom v bytoch, no aj v dome je potrebné nad tým uvažovať. Z každej vnútornej jednotky je nutné odvádzať nazrážanú vodu. Vo veľkých horúčavách tej vody býva veľké množstvo, takže je nutné odvádzať ju niekam do odpadu, odkvapovej rúry a podobne.

 

Kazetové a sadrokartónové stropy

Pri kazetových a sadrokartónových stropoch je možné inštalovať tzv. kazetovú jednotku priamo do stropu napríklad aj do stredu miestnosti. Na odvod rúrok bude slúžiť priestor medzi sadrokartónom a stropom. No i v tomto prípade je nutné na inštaláciu myslieť ešte pred realizáciou stropov.

Elektro

Pre pripojenie jednotiek bude nutné samozrejme zapojenie do Vašej elektrickej sieti. Bude nutný vlastný istič a pripojenie v dosahu jednotiek. Predprípravu elektriky si môžete realizovať sami (napr. firmou ktorá Vám realizovala elektroinštaláciu v celkom dome) alebo si túto službu môžete objednať aj u nás. Opäť platí, že v ideálnom prípade je dobré myslieť na klimatizáciu už pri stavbe resp. rekonštrukcii domu.

 

Odborník pomôže

Keď si odpoviete aspoň na základné otázky ohľadne umiestnenia jednotky ešte Vám ostáva rozhodnúť sa, koľko peňazí ste ochotní do realizácie investovať a následne osloviť realizačnú spoločnosť. My v Tatra Clime odporúčame najprv obhliadku našim technikom , ktorý si pozrie priestor, vypočuje Vašu predstavu a poradí Vám s čo najefektívnejšou realizáciou.  Niekedy aj zdanlivo nemožné, je vďaka skúsenostiam, ktoré máme nakoniec riešiteľné. Inštalovať si klimatizáciou to nie je ako kúpiť si televízor. Aby ste dosiahli maximálnu spokojnosť je nevyhnutné zveriť sa do rúk profesionálov. Príjemný chládok bez komplikácií Vám bude na dlhé roky odmenou za správny výber.

Nenechajte si újsť novinky zo sveta kúrenia, chladenia a vzduchotechniky.