Otvorili sme pre vás jedinečný showroom svojho druhu v Poprade!Viac informácií

Renovácia, ekológia a úspora ...

Ministerstvo životného prostredia pripravilo projekt s názvom „Zelené domy“, ktorého ambíciou je podporiť 30-tisíc projektov obnovy rodinných domov. Priamou dotáciou štát prefinancuje obnovu RD až do 60% nákladov. Výška dotácie sa bude odvíjať od energetických úspor, najviac 19-tisíc eur bez DPH. (pri sociálne slabších domácnostiach prefinancuje štát až 95% nákladov). Je nevyhnutné mať zvyšných 40% investícii takpovediac „vo vačku“? NIE JE! Celé financovanie ako aj ostatné podmienky a výhody projektu Vám radi predstavíme.

Financovanie rekonštrukcie

Z projektu „plán obnovy“ môžete získať  dotáciu vo výške 60% nákladov (max 19000 €), zvyšných 40% nákladov financuje žiadateľ z vlastných zdrojov.

V prípade, že rodinný dom po rekonštrukcii dosiahne úsporu primárnej energie na úrovni 30 % – 60 %, je maximálna výška dotácie 14 000 eur. Pre projekty s dosiahnutou úsporou viac ako 60 % primárnej energie sa výška dotácie posúva až na 19 000 eur. „V týchto prípadoch je financovanie nastavené v pomere 60 ku 40, podiel hradený štátom môže byť maximálne do výšky 60 % nákladov projektu.“ Maximálna výška dotácie na úrovni 19 000 eur teda počíta s celkovými nákladmi na projekt vo výške 31 666 eur. Prípadné vyššie náklady presahujúce túto hranicu si majiteľ hradí z vlastných zdrojov.

Slovenská agentúra životného prostredia však pripravila možnosť zvyšné náklady financovať formou výhodného úveru, za ktorý ručí Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR). Nakoľko domácnosti vďaka rekonštrucii výrazne znížia prevádzkové náklady, splátku úveru si vedia čiastočne kompenzovať úsporami už počas doby splácania úveru. Informácie o financovaní a podmienkach získania dotácie Vám radi poskytneme na nezáväznom stretnutí. Neváhajte nás preto kontaktovať na telefónnom čísle 0905238509  alebo mailom temori@tatraclima.sk.

Projekt "plán obnovy"

Komfort

Komfort

Zdravie

Zdravie

Úspora

Úspora

Tepelná pohoda

Stáva sa Vám, že aj pri relatívne vysokej teplote vzduchu máte pocit chladu a diskomfortu v miestnosti? Jedným z dôvodov môže byť nedostatočná teplota povrchov vo vašom okolí, napríklad nezateplených stien. Tepelná pohoda je dosiahnutá vtedy, ak súčet teplôt vzduchu  a  stien v miestnosti je väčší alebo sa rovná teplote ľudského tela.

Tepelná pohoda znamená, že sú dosiahnuté také tepelné pomery, kedy človeku nie je ani chladno, ani príliš teplo.

Projekt „Plán obnovy“ počíta s výmenou okien, zateplením obvodového plášťa a strechy a zmenu spôsobu vykurovania a vetrania. Tieto komponenty zabezpečia príjemné prostredie a tepelnú pohodu pre obyvateľov domu.

Zdravé prostredie

Staršie budovy sú náchylnejšie na zvýšenú vlhkosť, ktorá následne spôsobuje vznik plesní, nepríjemné a nezdravé prostredie pre obyvateľov a následne poškodenie nehnuteľnosti, nábytku a konštrukcií. Kým nábytok a vybavenie môžme vymeniť či obnoviť, zdravie máme len jedno. V domácnosti trávime nezanedbateľné množstvo času a preto je kvalitné prostredie mimoriadne dôležité.

Domácnosti získaním dotácie z projektu získajú potrebné financie na realizáciu základnej rekonštrukcie, ktorá pomože výrazne skvalitniť prostredie v domácnosti. 

Šetrenie financií

Práve rodinné domy postavené pred 60 a viac rokmi (vek je jednou z podmienok získania dotácie) už vyžadujú značné investície. Domácnosti však často nemajú dostatok financií na uskutočnenie komplexnej rekonštrukcie a tak sa buď snažia bez investovania „vydržať“, kým usporia dostatok financií (čo však znamená, že im kopa financií uniká do extrémnych prevádzkových nákladov), alebo neustále investujú menšie čiastky do čiastočných a žiaľ často neefektívnych riešení, ktoré sa na nákladoch domácnosti tak skoro neodrazia. Takto vzniká akýsi nekonečný príbeh obnovy staršieho domu.

Dotácia z projektu obnovy pomáha domácnostiam pokryť omnoho rozsiahlejšiu rekonštrukciu, ako by si mohli dovoliť a nielen to!  Domácnosť začína okamžite šetriť na prevádzkových nákladoch. BONUSOM projektu je, že ani zvyšných 40% nákladov na rekonštrukciu nemusíte mať k dispozícii okamžite. Štát Vám poskytne výhodný úver bez založenia nehnuteľnosti a čiastočne ho viete splácať z ušetrených nákladov na prevádzku domácnosti. Táto ponuka je rozhodne výraznou pomocou pre bežné domácnosti s obmedzeným príjmom.

Hodnota a atraktivita

V dnešnej dobe je často súčasťou predaja nehnuteľnosti tzv. Energetický certifikát budovy a teda hodnotenie, ako energeticky efektívna naša nehnuteľnosť je. Tento certifikát môže znížiť hodnotu predávanej nehnuteľnosti aj o niekoľko desiatok tisíc eur. Veď kto si chce kupovať dom v energetickej triede G, ktorá je hodnotená ako „mimoriadne nehospodárna“? Rovnako fasáda rodinného domu, ktorý si už „niečo odžil“, väčšinou potencionálnych záujemcov odradí. Predstava vykurovania tuhým palivom dnes už tiež nie je úplne lákadlom pre potencionálnych kupujúcich.

Rekonštrukciou z projektu je reálne z energetickej triedy „G“ posunúť domácnosť do energetickej triedy „C“, čo je „vyhovujúca“ a dokonca v niektorých prípadoch aj do energetickej triedy „B“, čo je „úsporná“ domácnosť. Rekonštrukcia navyše zvyšuje hodnotu nielen znaleckú, ale rozhodne zvyšuje aj určitú atraktivitu pre potencionálnych záujemcov. 

Neváhajte nás kontaktovať, naši odborníci sú vám k dispozícii.

Kontaktujte nás

Cenová ponuka

Spolu zaplatíte 0 €
Ceny sú uvedené s DPH. Uvedená cena je orientačná. Presnú cenovu ponuku vám pripravíme na základe dopytu.