Navštívte náš jedinečný showroom v Poprade! Viac informácií

Krb alebo klimatizácia? Čo je na dokurovanie lacnejšie?

Pozreli sme sa na reálne prevádzkové náklady na dokurovanie. Obdobie príjemných aj keď upršaných jesenných dní je minulosť  a čoraz častejšie vhupneme z leta rovno do zimy a zo zimy rovno do leta. No predsa sú dni ešte celkom príjemné a spustiť vykurovanie ešte nie je úplne nutné.  S klimatizáciou sa dnes dá aj vykurovať priestor a tak sme sa pozreli na náklady takého dokurovania v porovnaní napríklad s krbom.

Krb

Dokurovanie krbom je také asi najbežnejšie riešenie. Výpočet ceny je v tomto prípade náročnejší, lebo  jeho obsluha a spôsob vykurovania má na cenu obrovský vplyv. Ale vezmeme si taký priemer. V krbe ľudia radi podpaľujú drevo lebo romanticky praská ale my z hľadiska ceny uvažujeme o kúrení drevenými briketami. Tie stoja približne 2,50€ za 10 kg a je nutné povedať, že v tejto cene nie ešte zahrnutá doprava a náš čas spojený s ich zadovážením. Na také večerné dokurovanie (povedzme 2 hodiny intenzívneho používania a vykúrenia miestnosti z 18 na 23 stupňov ) spálime približne 1/2 balíka čo je asi 1,30€. Plus náklady na podpálenie (pevný podpaľovač, krbové zápalky, triesky…) a plus náklady na údržbu (revízia komína, čistič krbov, skla, likvidácia popola…). Samozrejme záleží aj od typu a výkonu krbu. Krb je zariadenie určené len na vykurovanie a teda nedá sa využiť aj inak.

 

Klimatizácia

Aj keď primárne nie je určená na vykurovanie jej vykurovací  výkon sa približne rovná tomu chladiacemu- dokonca je vyšší. Moderné klimatizácie už totiž fungujú ako tepelné čerpadlá (využívajú teplo z prostredia). Teda ak máme doma 3,5kW klimatizáciu tak za hodinu plného výkonu podá vykurovací výkon 4,1kw a spotrebuje iba 1,6kWh elektriny.  Z partnerskej stránky Fiifree sme zistili, že 1 kWh elektriny pre dom stojí  0,15€. Čiže pri plnom výkone počas 2 hodín úplne s prehľadom vykúri miestnosť z 18 na 23 stupňov a spáli pri tom len 3,2kWh elektriny čo je 0,48€.  Ak berieme do úvahy, že klimatizácia primárne slúži na chladenie, tak podiel na ročnom servise je diskutabilný, ale keby sme ho aj brali do úvahy, stále nám vychádza dokurovanie klimatizáciou o 2/3 lacnejšie ako krbom.

 

Samozrejme niekto potrebuje počuť praskanie dreva, alebo sedieť pri blikajúcom ohníku a náklady preňho nie sú také dôležité. No hlavne zamestnaným ľuďom vie klimatizácia nie len ušetriť čas, ale aj peniaze. Programovaním, alebo obsluhou cez WiFi sa zvyšuje komfort , ale aj bezpečnosť počas jesenného obdobia a odsunie potrebu spustiť vykurovanie aj o niekoľko týždňov a tým nám ušetrí ďalšie peniaze. Chápeme, že je  to zatiaľ v našich podmienkach netypické riešenie a človek je opatrný, no výhod klimatizácie je nesporne viac.  Zariadenie nám slúži nielen v zime ale aj v lete, vie čistiť a odvlhčovať vzduch, zabíja baktérie, plesne a vírusy. Neveríte? Kontaktujte nás a pýtajte sa čo Vás zaujíma, radi Vám odpovieme na všetky otázky.

Nenechajte si újsť novinky zo sveta kúrenia, chladenia a vzduchotechniky.