Navštívte náš jedinečný showroom v Poprade! Viac informácií

Vykurovanie klimatizáciou

Na Slovensku zatiaľ nie úplne bežný, ale čoraz známejší spôsob  vykurovania, je práve kúrenie klimatizáciou. Ide o teplovzdušné vykurovanie čo je hneď prvá  jeho výhoda. Teplý vzduch sa oveľa rýchlejšie dostane do celej miestnosti a príjemný pocit ideálnej teploty sa dostaví skôr ako pri sálavom teple napr z radiátora. Oproti krbu je kúrenie klimatizáciou bezpečnejšie ( riziko popálenia špeciálne u detí,či riziko požiaru), efektívnejšie (pocit tepla sa dostaví rýchlejšie) a zdravšie (žiaden dym v ovzduší). Samozrejme praskajúce drevo nahradiť nevie, no aj ekonomicky sú tieto dva spôsoby porovnateľné.

Prechodné obdobie? Alebo aj v zime?

Dnešné extrémne teplotné výkyvy sú takpovediac ideálne pre tento spôsob vykurovania, alebo dokurovania. Jednoducho povedané, ak mi je doma teplo zapnem klímu v móde chladenia, ak mi je chladno, prepnem ju na vykurovanie. Je to rýchle, praktické a jednoduché. Klimatizácia dokáže vykurovať aj v miernej zime. Najnižšia prevádzková teplota závisí od výrobcu ale bežne je to -10 až -15℃.

Naše odporúčanie

Klimatizácia je skvelým pomocníkom na udržiavanie tepelnej pohody kdekoľvek sa nachádzate. My ju odporúčame

  • na dokurovanie v prechodnom odbobí a samozrejme chladenie v lete v rodinných domoch
  • na dokurovanie a chladenie v bytoch pokiaľ nám úplne nepostačuje systém centrálneho  vykurovania
  • ako výborný zdroj tepla na chalupe (pokiaľ máme wifi vieme si vyhriať priestory ešte pred príchodom)
  • obchodné či predajné priestory, apartmány a iné

Kúrenie klimatizáciou neodporúčame

Len ak má slúžiť ako jediný zdroj tepla v chladnejších oblastiach kde teploty pravidelne klesajú pod -10℃ a v prípade ak majiteľom prekáža prúdenie teplého vzduchu a preferujú teplo sálavé.

 

Náklady na vykurovanie

Keďže klimatizácia je vlastne malým tepelným čerpadlom, je naozaj úsporná. Náklady na prevádzku samozrejme závisia od jej výkonu a vonkajšej teploty, ale paušálne môžeme povedať, že kúrenie klimatizáciou  je približne o 2/3 lacnejšie ako s bežným elektrickým kúrením.

A ako si správne vybrať vhodnú klimatizáciu? Samozrejme najideálnejšie je približne si zmerať priestory a navštíviť náš showroom v Poprade, kde Vám s výberom radi poradíme.

Nenechajte si újsť novinky zo sveta kúrenia, chladenia a vzduchotechniky.