Navštívte náš jedinečný showroom v Poprade! Viac informácií

Mobilná klimatizácia áno či nie?

U nás častá otázka od zákazníkov . Má mobilná kliomatizácia svoje výhody, alebo je to len „drahá hračka“? Kedy je vhodné siahnuť po klasickej klimatizácii a kedy voliť tzv. mobilku?

Mobilná klimatizácia VS ochladzovač

Ľudia si tieto zariadenia často mýlia, no rozdiel medzi nimi je značný. Bežný ochladzovač vzduchu je zariadenie, ktoré ochladzuje vzduch pomocou ventilátora. Niektoré zariadenia dokonca musíte naplniť  ľadom a chladom z neho potom ochladzujete miestnosť. Výhodou tohto zariadenia je jednoznačne cena. Ide rádovo o niekoľko desiatok až stovák Eur. Ventilátor môže pohnúť vzduch v miestnosti a tým pomôcť ľuďom v nej aby sa cítili o kúsok lepšie, ale tým sa asi zoznam jeho pozitív končí. Reálne dokáže vytvárať len minimum chladu a keďže teplý vzduch nikam neodvádza je jeho účinnosť naozaj otázna. Citlivejším osobám môže prekážať aj prievan ktorý vytvára.

Mobilná klimatizácia je zariadenie, ktoré chlad už vytvára a to na rovnakom princípe ako klasická (nástenná) klimatizácia pomocou fyzikálnych vlastností chladiva. Nakoľko teplý vzduch odvádza cez hadicu von do exteriéru, jej účinnosť je tak vyššia.

 

Nástenná vs mobilná klimatizácia

Každá z nich má svoje výhody a nevýhody a povedali by sme, že každá má na trhu svoje miesto a opodstatnenie . Mobilná klimatizácia v prvom rade nevyžaduje montáž a teda stavebný zásah do steny. Je však potrebné správne umiestniť a upevniť hadicu na odvod teplého vzduchu   a zabezpečiť pravidelné vylievanie kondenzovanej vody. Mobilná klimatizácia ako to prezrádza už jej názov je mobilná a tak ju môžeme ľubovoľne presúvať nielen v rámci domu, ale aj inam, kde potrebujeme trošku ochladiť. Je vhodnejšia skôr do menších miestností, bytov a kancelárií. Špeciálne tam, kde nie je možný zásah do steny.  Cena mobilnej klímy je o čosi vyššia ako u ochladzovača a nižšia ako u nástennej klímy. Rádovo ide o niekoľko stovák Eur.

Naše skúsenosti

Väčšina našich klientov sa napokon skôr prikloní k nástennej klimatizácii, no ako vravíme aj mobilná klíma má svoje opodstatnenie.  V našom showroome zákazníkom naživo predvedieme použitie jednej aj druhej možnosti a a tak vedia na mieste objektívne posúdiť čo je vhodné práve pre ich domácnosť. Pri výbere klientom vždy odporúčame pozerať sa nielen na cenu, či dizajn, ale aj na dostupnosť odborného servisu, cenu náhradných dielov a spotrebného materiálu.  Ak si želáte poradiť pri výbere neváhajte nás kontaktovať na showroom@tatraclima.sk .

Nenechajte si újsť novinky zo sveta kúrenia, chladenia a vzduchotechniky.