Navštívte náš jedinečný showroom v Poprade! Viac informácií

Rekuperácia = čistejší vzduch – výhoda o ktorej sa takmer nehovorí

To, že rekuperačné vetranie šetrí naše peňaženky  vieme všetci. Je to téma, ktorá rezonuje v televízii ale aj na internete. Pozreli sme sa však na aspekt, ktorý  je podľa nás ešte dôležitejší, no v spoločnosti sa až tak neprezentuje a to: rekuperácia a čistota vzduchu.

Alergie a prach sú len časť

Snáď jediná skupina, ktorú zaujíma rekuperácia aj zo zdravotného hľadiska sú alergici. Trápia ich najmä v lete pele a prach, ktorý sa cez otvorené okno dostáva do domácnosti.  Problém čistého vzduchu sa však netýka len letných dní. To čo denne vdychujeme do pľúc nás síce až tak veľmi netrápi,  ale určite by malo.  Hovoríme najmä o prachových  časticiach PM10. Ide o častice menšie ako 10 mikrónov , ktoré sa vdychovaním dostávajú rovno do krvi a spôsobujú mnoho zdravotných problémov.  Do ovzdušia sa dostávajú z premávky, z komínov pri spaľovaní tuhým palivom , alebo aj z priemyslu. V čase inverzie sa zmiešavajú s hmlou a vzniká smog.  Slovensky hydrometeorologický ústav mieru znečistenia ovzdušia musí merať a zaznamenávať.

 

Čo teda dýchame?

Nie každý vie, že existuje dokonca zákon vďaka ktorému máme nárok na čistý vzduch a vláda ma povinnosť nám ho zabezpečovať.  Ale to je  teória. Niektoré regióny Slovenska často povolené hodnoty prekračujú a to hlavne hornaté oblasti, kde rýchlosť vetra je slabá a inverzia sa objavuje často.  Vzduch a jeho znečistenie nie je pre nás horúca téma , pretože následky sa nedostavujú okamžite a nie sú tak viditeľné ako napríklad znečistenie prostredia, či kontaminácia vody.

Ako pomôže rekuperácia?

Rekuperačné jednotky  obsahujú filtre, ktoré zachytávajú nielen pele a väčšie čiastočky prachu, čím uľahčujú život alergikom, ale aj maličké čiastočky PM10, ktoré  škodia nám všetkým.  Predstava, že aspoň kým sme doma dýchame čistejší vzduch je určite príjemná pre všetkých a tento aspekt by mal byť určite na zozname zásadných výhod v prospech rekuperácie.  Ak zvažujete inštaláciu rekuperácie do vášho domu informujte sa aj na filtráciu malých prachových častíc.

 

Každá minca má však 2 strany a tak ako rekuprácia vie priniesť do vášho domova čistý vzduch, vie byť aj zdraviu škodlivá. A to v prípade zlej resp. nedostatočnej údržby.

Nenechajte si újsť novinky zo sveta kúrenia, chladenia a vzduchotechniky.