Navštívte náš jedinečný showroom v Poprade! Viac informácií

Servis tepelného čerpadla

Rozhodnutie kúpiť si tepelné čerpadlo už padlo, dokonca už Vám aj prináša sľubovaný komfort a pýtate sa čo teraz? Bude fungovať stále ? Potrebuje nejaké revízie, prehliadky, či údržbu?  Kedy je dobré zariadenie servisovať? A ako sa vlastne mám o čerpadlo starať ja ako majiteľ?

 

Zodpovednosť majiteľa

V podstate neexistuje zariadenie o ktoré by nebolo potrebné sa starať. Toto platí dvojnásobne ak nám jeho poškodenie spôsobí výrazne zníženie komfortu. Samozrejme, ak je čerpadlo správne nastavené a pracuje ako má nepotrebuje žiaden zásadnejší zásah zo strany majiteľa. Dôležitá je len jeho kontrola.  A to hlavne  vonkajšej jednotky. Tá  nesmie byť  zasnežená , namrznutá, zakrytá alebo inak obmedzená v prevádzke. Viditeľné mechanické poškodenie zariadenia, alebo prívodných hadíc treba okamžite riešiť. Mohlo by totiž dochádzať k úniku chladiva a to by mohlo spôsobiť poškodenie zariadenia ako aj životného prostredia.  Najmä v tuhých mrazoch je potrebné kontrolovať odvod kondenzu a zabrániť namŕzaniu. Ak kondenz zamŕza pod  jednotkou je potrebné ho opatrne odstrániť. Ak je namŕzanie časté,  bolo by vhodné uvažovať nad  doplnením protimrazovej  ochrany, ktorú Vám vieme zabezpečiť napríklad aj my.  Majiteľ by si mal samozrejme ďalej všímať všetky anomálie ako napríklad hlučnosť jednotky, vypínanie jednotky, chybové hlásenia na ovládači…

 

Záruka a záručný servis

Aby Vám na zariadenie platila záruka, je potrebné zariadenie pravidelne servisovať odbornou firmou. Tak ako aj pri plynovom kotli potrebujete 1x ročne revíziu, tak aj čerpadlo potrebuje kontrolu 1x ročne.

V prípade poruchy na zariadení, ktoré sme inštalovali my, postupujte prosím podľa tohto manuálu.

 

Vyhodené peniaze alebo investícia do životnosti?

Tepelné čerpadlo Vám môže slúžiť naozaj dlho, no bez pravidelnej kontroly a údržby je to ako hrať ruletu. Síce sa aj bez servisu nemusí nič stať, no vo veľa prípadoch Vám práve pravidelný servis môže zachrániť celé zariadenie a predĺžiť jeho životnosť o niekoľko rokov.  Pri servisnom zásahu Vám technik skontroluje obe jednotky (vonkajšiu aj vnútornú), skontroluje tlak a teplotu v zariadení, všetky kontakty, chladivo, očistí jednotku od prachu a nánosov, vyčistí filtre, nastaví jednotku podľa Vašich prianí a pripraví zariadenie na nadchádzajúcu sezónu. Práve servisná prehliadka môže byť ten správny čas na Vaše požiadavky na zmenu nastavenia teploty , režimu atď.  Bežne prehliadka netrvá dlhšie ako 1 hodinu a je naplánovaná tak, aby Vám termín čo možno najviac vyhovoval.

 

 

Kedy a za koľko?

U nás je cena za servis tepelného čerpadla paušálne 95 € s DPH a v cene je zahrnutá aj doprava. To nie je ani  10€ mesačne  za rok bezpečnej prevádzky zariadenia.  Je to veľa? Malo? To si už musí zodpovedať každý sám. Servis je najlepšie stihnúť na jeseň ešte pred vykurovacou sezónou. Termín je potrebné si rezervovať a preto odporúčame, aby ste na prehliadku Vášho čerpadla mysleli už v Auguste.  A ak sa Vám nechce každý rok myslieť na takéto povinnosti, nechajte nám na seba mailový kontakt a my Vás o blížiacej sa prehliadke budeme včas informovať.

Nenechajte si újsť novinky zo sveta kúrenia, chladenia a vzduchotechniky.