Navštívte náš jedinečný showroom v Poprade! Viac informácií

 Tepelné čerpadlo a tuhá zima

„Tepelné čerpadlo nie je vhodné do našej zimy a pri nízkych teplotách dostatočne nevykúri dom.“
To sú vlastne hneď 2 mýty v jednom. Táto teória je však už rokmi tak silno zaužívaná, že množstvo ľudí už tepelné čerpadlo ako zdroj kúrenia vôbec nezvažuje. A to je rozhodne škoda. Táto teória je vlastne dosť zavádzajúca a vedie ľudí k predstave, že čerpadlo sa pri výraznejšom ochladení pokazí, alebo vypne a v dome bude zima. Ako to ale naozaj je? A koľko nás potrebné dokurovanie bude stáť?

Vykúri čerpadlo dom?

Ako príklad si uvedieme štandardný rodinný dom s podlahovým vykurovaním a tepelnou stratou 9 kW.(tepelné straty domu závisia od viacerých faktorov a počíta ich projektant ) Budeme predpokladať, že za sezónu sa u nás ochladí na -20°C na 7 dní (čo je asi odvážne tvrdiť). Tepelné čerpadlo pri tejto teplote samozrejme fungovať neprestáva. Väčšina tepelných čerpadiel dnes bezproblémovo funguje do -25°C. Pravdou však je, že sa jeho výkon pri takej nízkej teplote zníži. A to o približne 3,39 kW (Pre výpočet sme použili tabuľky od výrobcu tepelného čerpadla značky LG). V teórii môžeme povedať, že kým prvý deň tuhých mrazov máte v dome požadovaných 22°C, zvyšné dni máte už len 18°C hoc požadovaná teplota je stále 22°C.

Bude nám zima?

V skutočnosti však žiadnu zmenu teploty nepocítite a to vďaka elektrickej špirále, ktorá je súčasťou každého tepelného čerpadla. Tá mu pomáha dosahovať požadovaný výkon.  V našom príklade  nám teda musí doplniť potrebný výkon 3,39 kW. Ale čo to znamená z pohľadu peňazí? Počítajme.

Predpokladáme že špirála bude ohrievať 15 hodín denne (žiaden zdroj nefunguje nepretržite 24/7). 15 hodín x 3,39 kW = 50,85 kW. Cena 1 kW je povedzme 0,13 € takže využívanie elektrickej špirály počas najchladnejších dní nás stojí cca 6,61 € na deň a ak sme hovorili, že je tuhá zima 7 dní za sezónu činí to spolu 46,27 € „navyše“. Pojem navyše je však tiež zavádzajúci. Pretože pri každom zdroji vykurovania počas nízkych vonkajších teplôt spálite viac energie (resp.paliva) čo Vás v konečnom dôsledku stojí viac peňazí.

Na záver by bolo vhodné doplniť, že v súčasnosti sú na trhu aj tepelné čerpadlá ktoré fungujú bez zníženia výkonu až do -20°C, ale zatiaľ ich nie je veľa a tak sme s nimi v tomto článku neuvažovali.

Mali by ste doplňujúce otázky? Nie je Vám niečo z uvedeného jasné? Napíšte nám správu alebo nechajte odkaz a my Vám ochotne odpovieme.

Nenechajte si újsť novinky zo sveta kúrenia, chladenia a vzduchotechniky.