Navštívte náš jedinečný showroom v Poprade! Viac informácií

Zrekonštruovaná škola = choré deti ?

V posledných rokoch sa aj vďaka dotáciám z EU zateplilo na celom Slovensku množstvo  škôl. Zároveň sa vymenili okná a dvere za plastové a rodičia sú hrdí, že ich deti chodia konečne do „peknej“ školy. Dôvody výmeny sú jasné. Peniaze. Zateplením a výmenou okien sa výrazne šetrí na kúrení. Čo viac si priať však?  Čo keby sme však povedali, že pred zateplením a výmenou okien sa Vaše detí  učili v omnoho zdravšom prostredí ako po rekonštrukcii?

Utesnenie = šetrenie

Áno presne tak. Šetrenie na vykurovaní sa prakticky dosahuje tak, že sa lepšie utesnia steny a okná a teplo tak neuniká von. No nanešťastie sa ani čerstvý vzduch nedostáva dnu.  Tie škaredé okná, ktoré dobre netesnili, pomáhali totiž budove „dýchať“. My sme sa rozhodli urobiť testy  na koncentrácie CO2  v školách aj škôlkach a ich výsledky sú naozaj alarmujúce.  Napríklad v materskej škole hodnota CO2  prekročila „zdravú“  úroveň už hodinu po otvorení prevádzky a na zdravú úroveň (pod 1200ppm) sa dostala znova až neskoro po odchode detí. To znamená, že deti v podstate celý deň trávia v prostredí, kde je vzduch „vydýchaný“.

Zdravé telo- zdravý vzduch

Hodnota CO2 nie je len o akomsi diskomforte v danom priestore. Vysoké hodnoty CO2 spôsobujú u ľudí problémy a u detí a starších ľudí špeciálne. Napríklad bolesti hlavy , malátnosť, zníženie koncentrácie, podráždenosť, únava a ďalšie, ale zároveň sú ideálnym prostredím pre šírenie vírusov, baktérií a plesní.  Nie, samozrejme nesnažíme sa nikoho naviesť na to, aby bojoval proti rekonštrukcii. Pomoc je v tomto smere v podstate jednoduchá a dokonca zadarmo. Stačí tieto priestory pravidelne a kvalitne vetrať. Aj keď niekedy je aj to celá veda a je potrebné sa tomu venovať.

Vetranie v materskej škole

Vetranie v priestoroch kde sa zdržiavajú deti celý deň je náročnejšie. Kým v škole deti rotujú po učebniach, alebo aspoň na prestávky opúšťajú triedu, v škôlke deti trávia naozaj skoro celý deň v jednej miestnosti. Vetranie preto musí  byť o niečo efektívnejšie.

1., Vetranie má prebiehať úplne otvorenými oknami v čase keď sa v triede nikto nenachádza. Napríklad v čase desiatej, obedu, či vychádzky. Špeciálne by sa malo dbať na vetranie pred a po odpočinku. Doba vetrania závisí od ročného obdobia a množstva otvorených okien, no minimálne 5-10 min pri plne otvorených oknách.

2., Pri vetraní nespôsobujte prievan. Aj slabý skoro neciteľný prievan môže spôsobiť deťom problémy. Preto sa neodporúča vetrať „vetračkami“ najmä v čase preberania a odovzdávania detí do škôlky.

3.,Frekvencia vetrania je ideálna každú pól hodinu až hodinu. Dôkladne by sa mala miestnosť vyvetrať každý deň po odchode detí. No ale priznajme si  videl to už niekto z nás aj v realite vykonávať?

Riešením ktoré by bolo ideálne je samozrejme vzduchotechnika a v ideálnom prípade rekuperačné vetranie. Rekuperácia dokáže ešte viac znížiť náklady na kúrenie a zároveň priniesť deťom čistý vzduch.  Nie je to len „drahá náhrada otvorenia okna“. Rekuperáciou sa do miestnosti dostáva čistý, ale zároveň teplý vzduch a to nepretržite po celý deň. Deti netrpia na prievan, nevchádzajú do vychladenej miestnosti, nedýchajú „vydýchaný vzduch“ .  Vzduch sa ohrieva a dokonca filtruje a tak sa eliminuje aj prach, smog, či alergény.

 

Možno je pre mamičku dobrý pocit, keď vedie svoje dieťa do „peknej“ zrekonštruovanej škôlky, no ešte viac by ju malo tešiť, keď svoje dieťa povedie do „zdravej škôlky“. Táto téma je však často v úzadí. Možno preto, že vzduch nie je vidieť, možno preto, že verejný tlak rodičov by spustil lavínu nátlaku na samosprávy, aby situáciu riešili a to stojí peniaze. Možno preto , že kým rodičia nepochopia, že zdravý vzduch je základ a mal by byť samozrejmosť, aby sa ich deti mohli správne rozvíjať. A možno sú len školy a samosprávy málo informované a túto tému s nimi stačí len otvoriť a ponúknuť riešenie. Tatra Clima s.r.o. Vám milí rodičia, riaditelia a samosprávy  je a vždy bude  pripravená pomôcť, poradiť či vysvetliť čokoľvek k tejto téme. Stačí sa na nás obrátiť.

Nenechajte si újsť novinky zo sveta kúrenia, chladenia a vzduchotechniky.