Tepelné čerpadlo je moderné technologické riešenie, ktoré efektívne využíva obnoviteľné zdroje energie na vykurovanie. Dokáže využívať okolité prostredie na ohrev vody a zároveň znížiť náklady na spotrebu energie v domácnosti. Vďaka schopnosti prenosu energie z vonkajšieho prostredia do vnútorného vzniká použiteľné teplo pre vykurovanie. Zároveň je výhodou znižovanie splodín CO2 (oxidu uhličitého) a nulové spaľovanie fosílnych palív.
Princíp fungovania tepelného čerpadla:
Tepelné čerpadlo funguje ako uzavretý okruh. Základným princípom je odber a prenos tepla z jedného miesta (prostredie) na druhé (vykurovanie, ohrev vody) pomocou chladiva, ktoré sa mení zo skupenstva plynu na kvapalinu a späť.
Vo vode, zemi a vzduchu sa nachádza obrovské množstvo tepla, ktoré však nie je možné využiť priamo na účel vykurovania. Pre správne využitie týchto cenných zdrojov je nutná transformácia tejto energie na vyššie teploty. Príjem energie nám umožňuje ovplyvniť prirodzený tok tepla a prenášať teplo z chladnejšieho miesta na teplejšie.
Tepelné čerpadlo pracuje na princípe chladničky, ale s opačným efektom – prenáša teplo z vonkajšieho prostredia do vnútra. Svoj cyklus začína vo výparníku, kde chladivo absorbuje teplo z okolitého prostredia (napr. vzduchu, vody alebo zeme – pôdy) a prechádza do skupenstva plynu. Chladivo vo forme plynu je stlačené kompresorom, čím sa zvýši jeho teplota a tlak. Stlačené a zahriate chladivo prechádza do kondenzátora, kde uvoľňuje teplo do vody alebo vzduchu, čím sa premení na kvapalinu. Následne chladivo prechádza cez expanzný ventil, kde dochádza k jeho dekompresii a zníženiu teploty. Celý proces sa opakuje do doby, kým sa zmení skupenstvo chladiva.
Zisk tepla z okolitého prostredia pre účely vykurovania je výrazne vyšší ako spotreba energie. Z 1 kWh spotrebovanej elektriny je bežne možné získať 3 až 4 kWh tepla. Týmto spôsobom tepelné čerpadlá kombinujú efektívnosť a úsporu energie, čo z nich robí atraktívnu voľbu pre ekologicky udržateľné vykurovanie.